Donald Tusk twierdzi, że amerykańscy senatorzy republikańscy powinni się wstydzić za pozbawienie Ukrainy pomocy

przez | 12 lutego, 2024

Donald Tusk powiedział w czwartek, że amerykańscy senatorzy republikańscy powinni się „wstydzić” za zawieszenie około 60 miliardów dolarów pomocy wojennej dla Ukrainy w niedawnym głosowaniu.

W środę głosowanie w Senacie USA nie poparło pakietu 95 miliardów dolarów dla Ukrainy, Izraela i innych sojuszników USA ze względu na sprzeciw republikanów.

„Drodzy republikańscy senatorowie Ameryki. Ronald Reagan, który pomógł milionom z nas odzyskać wolność i niezależność, musi dziś przewracać się w grobie. Wstydźcie się” – napisał Tusk na X, dawniej Twitterze.

Odwołując się do Reagana, byłego prezydenta Partii Republikańskiej, i jego wysiłków podejmowanych w latach 80. na rzecz wsparcia Polski w walce o otrząśnięcie się z dominacji Moskwy, Tusk starał się podkreślić globalną rolę Waszyngtonu i dotychczasowe wartości republikańskie.

Około 60 miliardów dolarów, których domaga się prezydent Joe Biden na wsparcie ukraińskich sił zbrojnych, od miesięcy utknęło w martwym punkcie w Kongresie z powodu rosnącego sprzeciwu ze strony konserwatystów w Izbie Reprezentantów i Senacie, którzy uważają to za marnotrawstwo i domagają się strategii zakończenia wojny.

W wyniku impasu Stany Zjednoczone wstrzymały dostawy broni na Ukrainę w kluczowym momencie prawie dwuletniego konfliktu.

Amerykańscy republikanie ostro zareagowali na ostre, ich zdaniem, krytykowanie ich przez polskiego premiera Donalda Tuska za odrzucenie pakietu pomocy Waszyngtonu dla Ukrainy.

Do oburzenia doszło po stwierdzeniu Tuska, że „Reagan przewraca się w grobie”, a republikanie „zawiedli Europę Środkowo-Wschodnią”, nie popierając tej propozycji.

Senator J. D. Vance powiedział, że Tusk powinien „okazywać więcej szacunku” Stanom Zjednoczonym, które jego zdaniem chronią Polskę, oraz że powinien powstrzymać swoje „autorytarne tendencje u siebie”.

Vance najwyraźniej nawiązywał do faktu, że od objęcia urzędu w połowie grudnia rząd Tuska wsadził do więzienia dwóch parlamentarzystów opozycji – po uwolnieniu – mimo ułaskawienia ich przez polskiego prezydenta. Ponadto przejął media publiczne i prokuraturę krajową w sposób, który zdaniem wielu ekspertów prawnych i opozycji był nielegalny.

Senator Marco Rubio, który w 2016 r. rywalizował z Trumpem w prawyborach Partii Republikańskiej, poradził Tuskowi, aby „pomógł” Ameryce uporać się z kryzysem migracyjnym, co pozwoli uwolnić zasoby dla Ukrainy.

„Drogi premierze, czy możemy zacząć wysyłać do Pana co miesiąc 300 000 migrantów, którzy nielegalnie przedostają się do Ameryki? Naprawdę pomogłoby nam to uporać się z inwazją na nasz kraj i znacznie przyczyniłoby się do przyjęcia ustawy pomocowej, którą mamy zatwierdzić” – powiedział Rubio.

Rubio rozwinął swój post w serwisie X i powiedział państwowej agencji prasowej PAP, że jego przesłanie do Polski brzmiało: „gdyby Polska stała się ofiarą inwazji 8 milionów nielegalnych migrantów, wolałaby się z tym uporać, a nie z Ukrainą”. Dodał: „Pomoc dla Ukrainy jest potrzebna, ale najpierw musi zostać dostarczona u siebie”, a Stany Zjednoczone nie będą w stanie pomóc swoim sojusznikom, jeśli będą zmuszone wydać pieniądze na „miliony” nielegalnych imigrantów.

Dodaj komentarz