Pentagon podaje nowe szczegóły dotyczące hospitalizacji Sekretarza Obrony Lloyda Austina i jego pobytu na OIOM-ie

przez | 9 stycznia, 2024

1 stycznia Austin zaczął odczuwać „silny ból” i został przetransportowany do Narodowego Wojskowego Centrum Medycznego im. Waltera Reeda. Urzędnik Departamentu Obrony potwierdził, że zabrała go tam karetka.

WASZYNGTON − Planowy zabieg medyczny, który doprowadził do tajnego pobytu Sekretarza Obrony Lloyda Austina na intensywną terapię, odbył się 22 grudnia, a ponad tydzień później pojawiły się komplikacje, które wymagały przewiezienia go karetką przez personel medyczny do szpitala.

Austin zaczął odczuwać „silny ból” 1 stycznia i został zabrany karetką do Narodowego Wojskowego Centrum Medycznego im. Waltera Reeda, gdzie został przyjęty na oddział intensywnej terapii, powiedział w rozmowie z dziennikarzami generał dywizji Sił Powietrznych Pat Ryder, sekretarz prasowy Pentagonu.

Natychmiastowe potrzeby medyczne Austina wymagały pobytu na OIOM-ie, gdzie pozostał przez cztery dni „ze względu na przestrzeń szpitalną i prywatność” – powiedział Ryder.

Szczegóły są istotne, ponieważ Pentagon i administracja Bidena pracują nad powstrzymaniem skutków pytań bez odpowiedzi na temat tego, kto był odpowiedzialny za kwestie bezpieczeństwa narodowego w miarę nasilania się problemów medycznych. Według urzędników wyższego szczebla Austin w zeszłym tygodniu przekazał władzę swojej zastępczyni, nie informując jej, że trafił do szpitala z powodu poważnego schorzenia.

2 stycznia Austin ze względu na swój stan i za radą lekarzy przekazał część swoich uprawnień zastępcy sekretarza obrony Kathleen Hicks. Jednak ani Hicks, ani Jake Sullivan, doradca prezydenta Joe Bidena ds. bezpieczeństwa narodowego, do 4 stycznia nie wiedzieli, że Austin przebywa na oddziale intensywnej terapii. Opóźnienie, jak powiedział Ryder, wynikało z choroby szefa sztabu Austina na grypę.

„Obecnie sprawdzamy, w jaki sposób możemy ulepszyć te procedury powiadamiania, uwzględniając powiadomienia Białego Domu i Kongresu” – powiedział Ryder.

Austin pozostał w poniedziałek w Walter Reed i wraca do zdrowia po wciąż nieujawnionej chorobie. Austin „nadal odczuwa dyskomfort, ale rokowania są dobre” – powiedział Ryder. Nie jest jasne, kiedy zostanie zwolniony.

Ryder, sekretarz prasowy Pentagonu, przyznał, że 2 stycznia wiedział, że Austin był hospitalizowany, ale zdecydował się nie informować opinii publicznej. Dopiero późnym wieczorem w piątek 5 stycznia Pentagon wydał pierwsze oświadczenie w sprawie choroby Austina. Ryder zorganizował konferencję prasową 4 stycznia, ale o tym nie wspomniał.

„Zdaję sobie sprawę, że powinienem był dowiedzieć się więcej i nalegać na wcześniejsze publiczne uznanie” – powiedział Ryder. „Dlatego przepraszam i obiecuję wyciągnąć wnioski z tego doświadczenia”.

Jeszcze w szpitalu, dostęp do bezpiecznej komunikacji

Ryder powiedział, że Austin ma dostęp do wymaganej bezpiecznej komunikacji i nadal monitoruje codzienne operacje Pentagonu na całym świecie. Ryder powiedział, że Austin jest w dobrym nastroju i jest w kontakcie z innymi urzędnikami wyższego szczebla.

Brak szczerości w sprawie stanu zdrowia Austina i jego hospitalizacji spotkał się z obustronną krytyką.

Pentagon ogłosił hospitalizację Austina dopiero w piątek, cztery dni po przyjęciu. Sam Austin nie poinformował urzędnika nr 2 w Pentagonie, zastępcy sekretarza obrony Kathleen Hicks, że przebywał w szpitalu przez wiele dni. W końcu poinformowała członków Kongresu. Nieujawnienie przez Austina i Pentagon poważnej choroby Austina Kongresowi i opinii publicznej stanowi naruszenie norm obowiązujących urzędników wyższego szczebla.

Biały Dom stoi w obliczu pytań o przyszłość Austina oraz o to, czy nie przestrzegał zasad i procedur, nie ujawniając natychmiast swojej hospitalizacji.

Zapytany w poniedziałek, czy prezydent Joe Biden rozważa zwolnienie Austina, rzecznik Białego Domu John Kirby powiedział, że Biden ceni rady i przywództwo Austina i nie może się doczekać jego powrotu na stanowisko.

„Nie ma innego planu niż pozostawienie sekretarza Austina na stanowisku” – powiedział Kirby.

Istnieje „oczekiwanie”, że w przypadku hospitalizacji członka gabinetu informacje zostaną ujawnione „na wyższych szczeblach hierarchii dowodzenia” – powiedział Kirby.

Kirby powiedział, że obecnie skupiamy się na zdrowiu Austina i zapewnieniu mu opieki i wsparcia, których potrzebuje, aby wyzdrowieć. Kirby powiedział jednak, że spodziewa się, że Biały Dom dokona przeglądu swoich zasad i procedur, „aby spróbować wyciągnąć wnioski z tego doświadczenia”. „Jeśli będą konieczne zmiany w procesie i procedurze, zrobimy to” – powiedział.

Tymczasem przewodniczący i członek Komisji Sił Zbrojnych Izby Reprezentantów wydał w niedzielę oświadczenie, w którym wezwał Pentagon do ujawnienia dodatkowych informacji na temat stanu Austina.

„Chociaż życzymy Sek. Austinowi szybkiego powrotu do zdrowia, jesteśmy zaniepokojeni sposobem, w jaki przyjęto informację o stanie Sekretarza” – powiedział w oświadczeniu poseł Mike Rogers, przewodniczący Komisji Sił Zbrojnych i czołowy Demokrata Adam Smith. „Kilka pytań pozostaje bez odpowiedzi, w tym to, jak przebiegał zabieg medyczny i jakie były powikłania, jaki jest aktualny stan zdrowia sekretarza, w jaki sposób i kiedy dokonano przekazania obowiązków sekretarza oraz powód opóźnienia w powiadomieniu Prezydenta i Kongresu. Przejrzystość jest niezwykle ważna. Sek. Austin musi jak najszybciej przekazać dodatkowe szczegóły dotyczące swojego stanu zdrowia i procesu decyzyjnego, który miał miejsce w zeszłym tygodniu”.

Sekretarz obrony Lloyd Austin staje pod lupą w związku z tajemniczym pobytem w szpitalu

Dodaj komentarz