Status sprawy dotyczącej ingerencji Trumpa w wybory w Georgii, data procesu nieznana

przez | 14 maja, 2024

Hrabstwo Fulton, Georgia – Jeszcze w tym tygodniu wydawało się mało prawdopodobne, aby sprawa dotycząca ingerencji w wybory w Georgii trafiła do sądu w sierpniu 2024 r., co było pierwotnym celem biura prokuratora okręgowego hrabstwa Fulton.

Były prezydent Donald Trump i 18 jego sojuszników zostali postawieni w stan oskarżenia w sierpniu 2023 r., po trwającym 2,5 roku dochodzeniu prowadzonym przez Biuro Prokuratora Okręgowego hrabstwa Fulton pod przewodnictwem Fani Willis, w sprawie próby zmiany wyników wyborów prezydenckich w 2020 r. w stanie Georgia.

Kłopoty zaczęły się od wniosku złożonego na początku stycznia tego roku przez byłego pracownika Białego Domu Michaela Romana. We wniosku domagano się wykluczenia prokurator Willis z prowadzenia sprawy przeciwko Trumpowi i jego współoskarżonym ze względu na „niewłaściwe” stosunki z ówczesnym prokuratorem specjalnym Nathanem Wade’em. We wniosku stwierdzono również, że Willis odniosła korzyści finansowe z dochodzenia i ze związku z Wade’em.

Były doradca Białego Domu Michael Roman oskarżył prokurator okręgową hrabstwa Fulton Fani Willis o utrzymywanie „niewłaściwych, tajnych relacji” z prokuratorem specjalnym Nathanem Wade’em i czerpanie korzyści z tego, że Wade następnie zapłacił im za wyjazd na wakacje.

15 marca sędzia Scott McAfee orzekł, że Trump i jego współoskarżeni „nie sprostali swojemu ciężarowi” udowodnienia, że romantyczny związek między Willis i Wade’em stanowił „konflikt interesów” lub że Willis odniosła z niego korzyści. Jednak McAfee zauważył „znaczące pozory niestosowności” i orzekł, że Willis lub Wade będą musieli ustąpić, aby sprawa mogła być kontynuowana w hrabstwie Fulton. Kilka godzin później Wade złożył rezygnację.

18 marca Trump i kilku jego współoskarżonych zwrócili się do McAfee’ego o pozwolenie na odwołanie się od jego decyzji, a 20 marca McAfee przychylił się do ich prośby. 23 marca w rozmowie z CNN Willis zapewniała, że ściganie Trumpa i jego zwolenników nie zostało opóźnione przez postępowanie w związku z jej romantycznym związkiem z Wade’em, nie wspomniała jednak o możliwym terminie rozprawy.

Oś czasu: prokurator hrabstwa Fulton Fani Willis i kontrowersje związane z Nathanem Wade’em

1 stycznia 2021: Willis obejmuje urząd prokuratora okręgowego hrabstwa Fulton po pokonaniu swojego byłego szefa w prawyborach demokratów i kandydowaniu bez sprzeciwu w listopadowych wyborach.

10 lutego 2021 r.: Willis wysyła list do najwyższych urzędników Georgii, informując ich o wszczęciu śledztwa w sprawie możliwej ingerencji w wybory powszechne w tym stanie w 2020 r. W liście poinstruowała ich, aby zachowali dowody, nie wymieniając jednak bezpośrednio nazwiska byłego prezydenta Donalda Trumpa. Adresatami listów byli gubernator Brian Kemp, zastępca gubernatora Geoff Duncan, prokurator generalny Chris Carr i sekretarz stanu Brad Raffensperger.

1 listopada 2021 r.: Willis zatrudnia Wade’a jako specjalnego prokuratora w śledztwie. Choć podobno zaproponowała to stanowisko kilku innym prawnikom z Georgii, w tym byłemu gubernatorowi Royowi Barnesowi i byłemu prokuratorowi federalnemu Gabe’owi Banksowi, ci odmówili ze względu na czas potrzebny na prowadzenie sprawy oraz jej politycznie podżegający charakter.

2 listopada 2021 r.: Wade wnosi pozew o rozwód przeciwko swojej żonie Joycelyn Wade w Sądzie Najwyższym hrabstwa Cobb.

20 stycznia 2022 r.: Wade zwraca się do Sądu Najwyższego hrabstwa Fulton o powołanie wielkiej ławy przysięgłych specjalnego przeznaczenia w celu zbadania możliwych prób zakłócenia wyborów w 2020 r.

2 maja 2022 r.: Wielka ława przysięgłych specjalnego przeznaczenia zostaje upoważniona do zbadania podejmowanych przez byłego prezydenta Donalda Trumpa i jego zwolenników prób załatania jego straty w Georgii.

1 czerwca 2022 r.: Zasiada wielka ława przysięgłych specjalnego przeznaczenia. Przesłuchują 75 świadków, w tym byłego burmistrza Nowego Jorku Rudy’ego Giulianiego, sekretarza stanu Georgii Brada Raffenspergera i gubernatora Briana Kempa.

Październik–listopad 2022 r.: Jak wynika z wyciągów z karty kredytowej, 4 października Wade wydał ponad 1300 dolarów na trzy bilety American Airlines do Miami dla siebie, Willis i Clary Bowman. Z wyciągów wynika również, że opłaty za rejsy Royal Caribbean Cruises, Vacation Express, Hyatt Regency na Arubie i norweskie linie wycieczkowe przekroczyły 8 000 dolarów. Nie ma żadnych nazwisk powiązanych z tymi zarzutami.

15 grudnia 2022 r.: Wielka ława przysięgłych specjalnego przeznaczenia wydaje zapieczętowany raport, który, jak twierdzi przewodniczący, zaleca postawienie aktów oskarżenia przeciwko kilkunastu osobom.

9 stycznia 2023 r.: Sędzia Sądu Najwyższego hrabstwa Fulton, Robert McBurney, który nadzorował pracę specjalnej wielkiej ławy przysięgłych, stwierdza, że panel zakończył prace i przedłożył mu raport końcowy.

25 kwietnia 2023: Wade wydaje 817 dolarów na bilety Delta Air Lines do San Francisco. Nazwiska jego i Willisa widnieją na wyciągu z karty kredytowej.

14 maja 2023 r.: Wade wydaje 840 dolarów na pobyt w hotelu DoubleTree w Napa Valley. Jednak nazwisko Willis nie widnieje na wyciągu z karty kredytowej.

11 lipca 2023: Wielcy przysięgli hrabstwa Fulton składają przysięgę, aby rozpocząć rozpatrywanie zarzutów postawionych byłemu prezydentowi Trumpowi i jego współspiskowcom.

14 sierpnia 2023: Były prezydent Donald Trump i 18 innych osób zostają postawieni w stan oskarżenia przez wielką ławę przysięgłych hrabstwa Fulton pod zarzutem spiskowania mającego na celu nielegalne obalenie jego porażki w wyborach w 2020 r. w Georgii.

POPRZEDNIO: Harmonogram sondy wyborczej w Georgii: od listopada 2020 r. do chwili obecnej

8 stycznia 2024 r.: Joycelyn Wade, za pośrednictwem swojego prawnika Andrei Hastings, próbuje doręczyć Willis zawiadomienie o zeznaniu. Wezwanie zostało przedstawione pracownikowi biura prokuratora okręgowego hrabstwa Fulton.

8 stycznia 2024 r.: Adwokat oskarżonego Michaela Romana składa wniosek o wykluczenie biura prokuratora okręgowego ze sprawy ze względu na rzekomy romantyczny związek Willis i Wade’a. Z akt sprawy wynika, że ponieważ Wade płacił za wspólne wycieczki, Willis odniosła korzyści finansowe z tego porozumienia. Prawniczka Romana, Ashleigh Merchant, prosi o ujawnienie aktów rozwodowych Wade’ów, a także chce wycofania zarzutów postawionych jej klientce. Biuro prokuratora okręgowego twierdzi, że odpowie w pozwie sądowym, ale nie wskazuje, kiedy to nastąpi.

12 stycznia: Przewodniczący Komisji Sądownictwa Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych Jim Jordan (R-OH) ogłasza śledztwo w sprawie specjalnego prokuratora hrabstwa Fulton, Nathana Wade’a.

14 stycznia: Willis broni Wade’a podczas 35-minutowego przemówienia w historycznym kościele Big Bethel AME. Nazywa go „supergwiazdą, wspaniałym przyjacielem i świetnym prawnikiem”, ale nie potwierdza ani nie zaprzecza romantycznemu związkowi. Sugeruje, że za oskarżeniami, że nie ma on kwalifikacji prokuratora specjalnego, kryje się rasizm, zauważając, że krytycy wycelowali w Wade’a, który jest czarny, a nie w dwóch pozostałych białych prokuratorów specjalnych w sprawie Trumpa.

18 stycznia: Willis ubiega się o nakaz ochronny, który powstrzyma ją przed koniecznością składania zeznań w sprawie rozwodu Wade’ów. Willis oskarża Joycelyn Wade o „ingerowanie” w oskarżenie Trumpa i twierdzi, że jej zarzuty mają na celu nękanie i zawstydzanie Willis.

19 stycznia: Prawnicy Joycelyn Wade odpowiadają Willisowi, dołączając do pozwu sądowego część danych dotyczących karty kredytowej Nathana Wade’a. Z zeznań wynika, że kupił bilety lotnicze dla Willisa i dla siebie. Adwokat byłego prezydenta Trumpa, Steven Sadow, publikuje dokumenty sądowe na swoim koncie LinkedIn.

19 stycznia: Komisarz hrabstwa Fulton, Bob Ellis, wysyła list do Willis, żądając od niej dokumentów w celu ustalenia, czy fundusze hrabstwa wypłacone Wade’owi „zostały zamienione na twój osobisty zysk w formie dotowanych podróży lub innych prezentów”.

22 stycznia: Podczas rozprawy sędzia Sądu Najwyższego hrabstwa Cobb, Henry Thompson, stwierdził, że akta rozwodowe Wadesów zostały niewłaściwie opieczętowane i zgadza się je otworzyć. Zawiesza także decyzję w związku ze złożeniem zeznań Willis, twierdząc, że przesłuchiwanie jej przed Wade’em nie ma sensu.

22 stycznia: Przewodniczący Senackiej Komisji ds. Transportu Georgiii główny zastępca Whipa, senator Greg Dolezal (R-Cumming), wprowadza ustawodawstwo ustanawiające Senacką Specjalną Komisję ds. Dochodzeń, która ma zbadać zarzuty niewłaściwego postępowania z udziałem Willis.

25 stycznia: Były prezydent Donald Trump przyłącza się do wniosku Michaela Romana o usunięcie prokuratora okręgowego hrabstwa Fulton Fani Willis i prokuratora specjalnego Wade’a. Głównym zarzutem Trumpa jest przemówienie Willis wygłoszone w kościele 14 stycznia.

25 stycznia: Reprezentantka Gruzji Marjorie Taylor Greene składa skargę do komisji etyki Georgii przeciwko Nathanowi Wade’owi w związku z jego rzekomym niezarejestrowaniem się i niezłożeniem dokumentów lobbystów ujawniających „jego namawianie” do prokuratora okręgowego hrabstwa Fulton oraz „nadmierne prezenty” dla prokuratora.

30 stycznia: Prokurator specjalny Nathan Wade osiąga porozumienie w sprawie rozwodu z Joycelyn Wade przed zaplanowaną rozprawą dowodową na 31 stycznia.

1 lutego: Fani Willis, prokurator hrabstwa Fulton i prokurator specjalny Nathan Wade otrzymują wezwania do złożenia zeznań na rozprawie, która odbędzie się 15 lutego w celu rozpatrzenia wniosku Michaela Romana.

2 lutego: Przewodniczący Komisji Sądownictwa Izby Reprezentantów Jim Jordan wzywa Fani Willis do prokuratora okręgowego hrabstwa Fulton w związku z zarzutami, że nadużyła funduszy federalnych

2 lutego: Wyznaczony przez sędziego hrabstwa Fulton, Scotta McAfee, termin, w którym Willis ma odpowiedzieć na wniosek Romana.

2 lutego: Fani Willis, prokurator hrabstwa Fulton, składa 176-stronicową odpowiedź potwierdzającą romantyczny związek z Nathanem Wade’em. Willis twierdzi, że zaczęło się to po tym, jak został zatrudniony, i twierdzi, że wniosek Romana o dyskwalifikację jej i Wade’a jest „lubieżnym” wysiłkiem, który nie udowodnił niczego, co prowadziłoby do usunięcia ich ze sprawy. Obecny status ich związku jest niejasny.

6 lutego: Współoskarżony David Shafer składa wniosek, stwierdzając, że Fani Willis, prokurator hrabstwa Fulton, dopuściła się „wzoru niewłaściwego postępowania prokuratorskiego i kryminalistycznego”, co jego zdaniem powinno zdyskwalifikować nie tylko ją, ale całe jej biuro i personel prokuratury.

7 lutego: Trump oskarża DFani Willis, prokuratora okręgowego hrabstwa Fulton, o kłamstwo w odpowiedzi na wniosek Romana w sądzie. Willis twierdziła, że jej przemówienie wygłoszone 14 lutego w kościele nie dotyczyło sprawy ani oskarżonych.

7 lutego: Prokurator okręgowy hrabstwa Fulton, Fani Willis, złożyła wniosek, próbując uchylić wezwania, które wymagałyby od niej i jej personelu złożenia zeznań na rozprawie, która odbędzie się 15 lutego.

8 lutego: Reprezentantka stanu Georgia Marjorie Taylor Greene składa skargę dotyczącą etyki przeciwko prokuratorowi okręgowemu Willis, oskarżając prokuratora okręgowego o niewłaściwe wykorzystanie funduszy publicznych.

9 lutego: Pierwsze posiedzenie Senackiej Komisji Specjalnej ds. Śledczych. Senator Bill Cowsert twierdzi, że „sygnaliści” z biura prokuratora okręgowego w hrabstwie Fulton chętnie składają zeznania.

9 lutego: Michael Roman składa dodatkową odpowiedź na odpowiedź Willis na jego wniosek. Adwokat Roman twierdzi, że ma świadków, którzy potwierdzą, że związek między Wade’em i Willis zaczął się jeszcze przed objęciem przez nią urzędu.

12 lutego: Sędzia Sądu Najwyższego hrabstwa Fulton, Scott McAfee, orzeka, że rozprawa musi się odbyć w czwartek i przed podjęciem decyzji, czy powinien wysłuchać innych, przesłucha prawnika, który podobno wie, kiedy rozpoczął się związek między Willis i Wade’em.

15 lutego: Sędzia Sądu Najwyższego hrabstwa Fulton, Scott McAfee, ma przeprowadzić rozprawę w celu rozpatrzenia wniosku Romana.

15-16 lutego: Rozpoczyna się dwudniowe przesłuchanie wniosku Michaela Romana. Nathan Wade zajmuje stanowisko pierwszy, a za nim Fani Willis. Oboje zeznają, że ich romantyczny związek rozpoczął się dopiero w pierwszych miesiącach 2022 roku. Była przyjaciółka Willis zeznaje, że zaczął się w 2019 roku, po tym, jak spotkali się na konferencji. Ojciec Willis również zajmuje stanowisko i zeznaje, że nic nie wiedział o tym związku przed opinią publiczną.

23 lutego: Zespół byłego prezydenta Trumpa składa do wniosku Romana dodatkowe dowody obronne dotyczące zapisów rozmów telefonicznych Nathana Wade’a. Zespół Trumpa twierdzi, że dokumenty mogą obalić oświadczenia Willis i Wade’a na temat charakteru ich związku w 2021 roku.

26 lutego: Sędzia Scott McAfee ma spotkać się z byłym wspólnikiem prawnym Wade’a, Terrence’em Bradleyem, w celu omówienia jego wiedzy na temat tego, co może obejmować tajemnica adwokacka oraz jego wiedzy na temat relacji między Wade’em i Willis.

1 marca: Sędzia Scott McAfee wysłuchuje podsumowań obu stron dotyczących wniosku Michaela Romana. Zapowiada przed sądem, że spodziewa się wydania orzeczenia w ciągu 2 tygodni.

7 marca: Komisja ds. Etyki hrabstwa Fulton ma rozpatrzyć dwie skargi złożone przez Gregory’ego Mantella i Stevena Kramera przeciwko prokuratorowi okręgowemu hrabstwa Fulton Fani Willis.

5 marca: Komisja Etyki hrabstwa Fulton decyduje, że nie ma uprawnień do usunięcia Willis ze sprawy dotyczącej ingerencji w wybory, ponieważ reprezentuje ona sprawę. Postanawiają nie słuchać skarg.

5 marca: Prokurator hrabstwa Cobb twierdzi, że Terrence Bradley powiedział jej o związku Willis-Wade i podsłuchał, jak Willis ostrzegała Bradleya przez telefon.

6 marca: Adwokat Ashleigh Merchant składa zeznania przed Specjalną Komisją ds. Dochodzeń Senatu Georgii w sprawie śledztwa w sprawie Willisa-Wade’a.

15 marca: Sędzia Sądu Najwyższego hrabstwa Fulton, Scott McAfee, orzekł, że pozwani nie udowodnili, że Willis rzeczywiście miała konflikt interesów w sprawie lub odniosła korzyści finansowe z zatrudnienia Wade’a, ale Willis lub Wade muszą ustąpić. Jeszcze tego samego dnia Wade złoży rezygnację.

18 marca: Obrona w sprawie ingerencji w wybory w Georgii złożyła wspólny wniosek w celu odwołania się od orzeczenia sędziego Sądu Najwyższego hrabstwa Fulton McAfee w sprawie wniosków o dyskwalifikację prokurator okręgowej Fani Willis i jej biura.

20 marca: Sędzia Scott McAfee przychyla się do wniosku oskarżonych o odwołanie się od wyroku w sprawie wniosku o dyskwalifikację prokuratora okręgowego hrabstwa Fulton Fani Willis.

29 marca: Były prezydent Donald Trump i 8 współoskarżonych składają wniosek o interlocutopry Appeal do Sądu Apelacyjnego stanu Georgia w związku z orzeczeniem sędziego McAfee w sprawie wniosków o dyskwalifikację.

3 kwietnia: Nathan Wade zostaje oskarżony przez swoją byłą żonę, Joycelyn Wade, o niezapłacenie za niezbędne zabiegów medyczne i odcięcie wsparcia finansowego dla swoich dzieci. Państwo Wade doszli do porozumienia na kilka dni przed planowanym złożeniem przez Willis zeznań w sprawie rozwodowej.

8 kwietnia: Prokurator hrabstwa Fulton składa wniosek w odpowiedzi na żądanie stawienia się przed decyzją sędziego McAfee o dyskwalifikacji.

3 maja: Trzecie posiedzenie Senackiej Komisji Śledczej stanu Georgia ma na celu omówienie postępowania prokuratora okręgowego hrabstwa Fulton Fani Willis i możliwego niewłaściwego wykorzystania funduszy federalnych podczas śledztwa w sprawie byłego prezydenta Trumpa.

5 maja: Nathan Wade w wywiadzie dla ABC mówi, że romanse między kolegami są „tak amerykańskie jak szarlotka” i on i Willis nie zrobili nic złego.

6 maja: Fani Willis, prokurator hrabstwa Fulton, podczas spotkania z przywódcami wyznaniowymi oświadczyła, że nie odpowie na wezwanie do sądu wydane przez Komisję Śledczą Senatu stanu Georgia, jeśli takie wezwanie zostanie jej doręczone.

8 maja: Sąd apelacyjny Gruzji zgadza się na ponowne rozpatrzenie orzeczenia zezwalającego prokuratorowi okręgowemu hrabstwa Fulton na dalsze rozpatrywanie sprawy związanej z wyborami Trumpa.

Dodaj komentarz