Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło w poniedziałek rezolucję sporządzoną przez Unię Europejską, Ukrainę i Wielką Brytanię w trzecią rocznicę inwazji Rosji na Ukrainę, potwierdzając „zaangażowanie ONZ na rzecz suwerenności, niepodległości, jedności i integralności terytorialnej Ukrainy”.
Rezolucję poparły 93 państwa członkowskie ONZ, w tym Polska i Serbia, podczas gdy 18 głosowało przeciwko, w tym Stany Zjednoczone. Tymczasem 65 krajów wstrzymało się od głosu. USA, pod rządami nowej administracji Trumpa, sprzeciwiły się rezolucji i przedstawiły własną, w której nie wspomniano o poparciu dla integralności terytorialnej Ukrainy i określono inwazję Rosji jako „konflikt”.
Serbia „błędnie” popiera rezolucję ONZ w sprawie Ukrainy, Moskwa przyjmuje przeprosiny Vučicia
Kilka godzin po głosowaniu prezydent Serbii Aleksandar Vučić oświadczył w telewizji Happy TV, że Serbia „błędnie” zagłosowała za rezolucją UE.
„Przepraszam obywateli Serbii. Biorę pełną odpowiedzialność za to, ponieważ nie jestem w stanie śledzić wszystkiego”, powiedział Vučić. Podkreślił, że Serbia powinna była wstrzymać się od głosowania nad rezolucją europejską, tak jak miało to miejsce w przypadku rezolucji zaproponowanej przez USA. „Nie mam nikogo do obwiniania oprócz siebie, ponieważ nie udało mi się zająć tą sprawą na czas”, powiedział Vučić, dodając, że jego zmęczenie prawdopodobnie odegrało rolę. „Niestety, nie wstrzymaliśmy się od głosu. Bardzo tego żałuję. Serbia przez trzy lata znosiła najtrudniejszą sytuację i będziemy nadal działać odpowiedzialnie. Będę starał się pracować ciężej i bardziej pilnie”, powiedział.
Zgodnie z serbską konstytucją, to rząd, a nie prezydent, realizuje politykę zagraniczną Serbii. Vučić od dawna jest przedmiotem krytyki ze strony części społeczeństwa za de facto podejmowanie decyzji wykraczających poza jego konstytucyjne obowiązki.
Po publicznych przeprosinach Vučicia rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział agencji TASS, że Rosja zrozumiała, że głosowanie Serbii za „antyrosyjską” rezolucją ONZ było „błędem technicznym”.
„Kreml uznaje szybkie przeprosiny prezydenta Serbii Aleksandara Vučicia. Jego szybka odpowiedź dotycząca przypadkowego przyjęcia antyrosyjskiej rezolucji jest doceniana w Moskwie. Rosja rozumie, że był to błąd techniczny” – powiedział Pieskow.
Serbia jest nadal jedynym krajem kandydującym z Bałkanów Zachodnich, który nie zastosował się do sankcji UE wobec Rosji.
ONZ, 24 lutego (Reuters) – Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła w poniedziałek rezolucję przygotowaną przez USA w trzecią rocznicę inwazji Rosji na Ukrainę, która zajmuje neutralne stanowisko w sprawie konfliktu, podczas gdy prezydent USA Donald Trump stara się doprowadzić do zakończenia wojny.
Krótka rezolucja odzwierciedla zmianę polityki USA wobec Ukrainy przez Trumpa po objęciu urzędu w zeszłym miesiącu i jego bardziej pojednawcze stanowisko wobec Rosji.
Z kolei administracja byłego prezydenta Joe Bidena przewodziła działaniom Organizacji Narodów Zjednoczonych na rzecz wsparcia Ukrainy przez cały okres wojny.